Transport okien z Polski do Niemiec – jak zorganizować?

przez Alek

Transport okien to bardzo często zlecane usługi. Rynek okien w Polsce rozwija się dynamicznie, co generuje zapotrzebowanie na przewóz okien nie tylko na terenie Polski, ale również export na zachód w tym np. do Niemiec.

Firma transportowa dostała zlecenie na transport okien z Polski do Niemiec i musi się odpowiednio przygotować do jego realizacji. Mamy różne rodzaje okien, jak np. jednoramowe, krosowe, ościeżnicowe, skrzynkowe oraz wykonane z różnych surowców, jak np. okna plastikowe, drewniane, aluminiowe, PCV. Każde ma inna specyfikę, dlatego odpowiednie ustawienie i zabezpieczenie jest konieczne dla bezpiecznego transportu. Okna to delikatny, ładunek chociażby ze względu na szyby z kruchego surowca, jakim jest szkło.

Jakie czynności trzeba wykonać, żeby transportowanie okien było sprawne, a okna bez uszkodzeń?

  • wyczyścić okna z pyłów i wilgoci
  • w miarę możliwości zdemontować elementy, które są wystające i mogą być narażone na uszkodzenia mechaniczne podczas załadunku/rozładunku
  • ochronić krawędzie okien stosując np. styropian, są to miejsca podatne na uszkodzenia, a takie zabezpieczenie amortyzuje uderzenia
  • zabezpieczyć szyby grubszym materiałem amortyzującym, a następnie całe okna folią typu stretch
  • okna powinny być ustawione na stojakach transportowych pionowo, pod odpowiednim kątem, przełożone matami chroniącymi przed zarysowaniem
  • stojaki transportowe z oknami powinny być zabezpieczone pasami spinającymi, solidnie przypięte do burty samochodu

Tak przygotowane okna na stojakach przeważnie potrzebują dużej powierzchni dlatego należy odpowiednio dobrać metodę załadunku i rozładunku, oraz środek transportu.

Do załadunku i rozładunku ze względu na wagę i specyfikę zapakowanych okien sprawdzi się wózek do transportu okien. Gdy konstrukcje okienne są ciężkie lub o dużych rozmiarach wykorzystuje się dźwig do załadunku górą. Cena takiej usługi zależna jest od ilości załadowanych/rozładowanych okien lub czasu pracy operatora wózka/dźwigu.

Jaki samochód do przewozu okien będzie najbardziej odpowiedni? Wymiary i waga stojaków z oknami głównie decydują o tym, czy to będzie:

  • przyczepka do przewozu okien – odpowiednia do przewozu kilku sztuk standardowych okien. Przyczepa do transportu okien ma zamontowany stojak, na którym można bezpośrednio zamontować okna do przewozu. Przyczepka jest lekka i sprawna do manewrowania na przykład na budowach czy wąskich podjazdach.
  • bus firanka – przystosowane do załadunku bokiem, wtedy wózek do ładowania okien może sprawnie załadować lub rozładować stojaki z oknami, bez potrzeby manewrowania nimi na tzw. pace.
  • samochód dostawczy – często wyposażony w stelaże do przewozu okien, sprawdza się np. gdy potrzebna jest pilna dostawa okien z Polski do Niemiec
  • tir/ciągnik siodłowy z naczepą – przy dużych zamówieniach okien lub ciężkich stojakach z oknami

Cena transportu okien zależy od tego, jak dużo okien chcemy przewieźć, o jakiej wadze i wymiarach, czy dostawa ma być z dnia na dzień oraz jaki dystans ma do pokonania samochód przewożący okna.