Jak pakować książki do przeprowadzki?
Podobno Polacy nie czytają, na co wskazują statystyki czytelnictwa, jednakże praktycznie w każdym domu znajdziemy jakiś księgozbiór. Nawet jeśli faktycznie nie jest przeglądany na co dzień, pełni ważną rolę. Dla wielu książki wciąż mają dużą wartość i wielu właścicielom trudno się z nimi rozstać. Kiedy jednak przychodzi moment przenosin do innego mieszkania, pojawia się istotny problem. Książki są bowiem ciężkie, a do łatwo je zniszczyć. Dlatego warto wiedzieć, jak pakować książki do przeprowadzki.
Przygotowanie książek do pakowania
Do przeprowadzki należy się odpowiednio przygotować. Dotyczy to także kwestii pakowania książek. Warto się do tego przyłożyć, jeśli zależy nam na tym, aby dotarły one bezpiecznie do nowego miejsca, a także aby ich transport nie sprawił zbyt wiele kłopotu.
Pierwszym krokiem, który warto wykonać, jest sortowanie książek. Być może – tak jak w przypadku ubrań – są takie pozycji, których wcale nie potrzebujemy w nowym lokum. Dobrze jest zastanowić się nad tym, które książki są nam naprawdę niezbędne i z którymi nie chcemy się rozstać, a które można sprzedać, oddać znajomym, rodzinie, do punktów wymiany książek, antykwariatu lub biblioteki, a które można wyrzucić. Książka to w końcu taki sam przedmiot, jak każdy inny.
W czasie sortowania książek dobrze też podzielić na kategorie – na przykład gatunkowe albo pod kątem mebli, w których zostaną umieszczone w nowym lokum. Warto je przy tym odpowiednio oznaczyć. Dzięki temu przeprowadzka z książkami będzie bardziej uporządkowana, a co za tym idzie łatwiej będzie wszystko rozpakować. Świetnie się tu sprawdza zasada: jedno pudło – jedna półka. Przy okazji warto sprawdzić też stan książek – niektóre z nich można odrzucić już przez sam fakt tego, iż są one uszkodzone. Nie w każdym przypadku warto zabierać ze sobą zniszczone egzemplarze.
Jak pakować książki? Sposoby i techniki pakowania
Książki należy odpowiednio zabezpieczyć. Jeśli nie chcemy, aby się zniszczyły, trzeba zadbać o odpowiednie materiały, które w tym pomogą. A zatem jak zabezpieczyć książki do przeprowadzki? Wystarczy opakować książki tak, by nic im się nie stało, nawet gdy pudło z nimi wypadnie komuś z rąk. Książki można owinąć folią bąbelkową lub gazetami, a następnie okleić taśmą klejącą. Można je też dodatkowo zabezpieczyć kartonami. Tak zabezpieczone książki można umieścić w opakowaniach do transportu.
Jeśli nie obawiamy się aż tak bardzo tego, że książki się zniszczą lub gdy nie są one aż tak bardzo cenne, rozsądnie będzie je odpowiednio ułożyć w pudełkach. Nie należy przy tym przesadzać zbyt bardzo z ciężarem opakowania. Po pierwsze, pudło z książkami musi być na tyle lekkie, by można je było łatwo przenieść. Po drugie, upchnięcie zbyt dużej liczby książek może im zaszkodzić. Nie należy też jednak przesadzać w drugą stronę, wkładając do pudeł zbyt małą ich liczbę. Książki nie mogą zbyt luźno leżeć. Trzeba również upewnić się, że samo opakowanie jest solidne – nie ma nic gorszego niż pudło, które rozpada się od spodu i z którego wypada dobytek, bo było stare lub nie miało wzmocnionego dna.
W gruncie rzeczy istnieją trzy dobre sposoby na pakowanie książek przy przeprowadzce. Pierwszy z nich to metoda pudełkowa. Zgodnie z tym podejściem książki najlepiej umieścić w pudełkach, uwzględniając wielkość, kształt i wagę pakowanych pozycji. Warto zostawić nieco miejsca między książkami a klapami opakowania, wypełniając wolną przestrzeń. Druga opcja to metoda paczkowania – po odpowiednim zabezpieczeniu (w folię i kartony) przedmiot umieszcza się w paczce. Mamy też metodę łączoną, gdy w paczce można umieścić kilka pozycji. Dodatkowo można ją potem umieścić w pudełku. Trzeba pamiętać o tym, by ewentualne wolne przestrzenie wypełniać, np. starymi gazetami czy pianką (byle nie na siłę, bo można w ten sposób – przykładowo – doprowadzić do pozaginania rogów okładki).
Tu warto podkreślić, że pudełka nie są jedyną dostępną opcją, jeśli chodzi o transport książek. Choć to właśnie one stanowią podstawowy sposób na przewożenie tomów, powieści, encyklopedii i innych wolumenów w czasie przeprowadzki, wykorzystać można również torby i worki. Mogą się one przydać szczególnie w przypadku przewożenia książek umieszczonych w paczkach. Można do tego celu wykorzystać także bardziej specjalistyczne opakowania – na przykład skrzynki czy plastikowe pudełka.
Przeprowadzka a transport książek
Po zapakowaniu księgozbioru dobrze jest upewnić się, że pudełka, pojemniki, torby lub worki są dobrze opisane. Jeśli książki są dobrze zapakowane, nie powinno im się nic stać w czasie transportu – można je znieść i ułożyć w aucie. Najlepiej robić to w poziomie, zaczynając od tych największych o największej wadze.
Ze względu na ciężar, książki powinny znaleźć się w miejscu, w którym nie będą zagrażały delikatnym pakunkom. Aby zaoszczędzić miejsca, pudła z nimi można umieszczać wewnątrz szaf i innych mebli. Doskonałym przykładem może być biurko, pod którym jest sporo miejsca, które można wykorzystać właśnie do tego, by umieścić pod nim książki. Można pod nim zresztą umieścić również inne ciężkie pakunki.
W kontekście książek najważniejsze jest to, by pamiętać o ich dobrym zabezpieczeniu w aucie. Pakunki z książkami nie powinny się przewracać ani grozić przewróceniem. Nie należy ich umieszczać tak, by się przesunęły czy spadły z wysokości. Rozmieszczenie książek w samochodzie do przeprowadzki trzeba po prostu dobrze rozplanować. Uwaga – należy je umieszczać z dala od płynów, w szczelnym samochodzie i w suchym miejscu. Zalane książki to ogromny problem.
Jeśli wszystko będzie dobrze opisane i rozstawione, powinniśmy mieć pewność, że księgozbiór dotrze do celu przeprowadzki bez uszkodzeń. Wówczas wystarczy wszystko wypakować z auta, sprawdzić opisy i rozstawić w docelowej lokalizacji, ciesząc się z biblioteczki w nowym domu.
Dobrym pomysłem w przypadku przeprowadzki z księgozbiorem jest wykorzystanie wyspecjalizowanej w tego rodzaju usługach firmie, która zapewni materiały potrzebne do pakowania oraz pracowników do noszenia pakunków. Pomoże także przy załadunku i rozładunku oraz wesprze w organizacji przenosin. Firmy przeprowadzkowe mają niezbędne doświadczenie, które pozwala im przewozić książki do nowego miejsca bezpiecznie, bez ryzyka uszkodzeń, a zarazem tanio.